מה זה MBSR

MBSR הינו קיצור ל Mindfulness Based Stress Reduction – הפחתת מתחים על ידי מודעות קשובה.  זו התוכנית שיצר ג'ון קבט זין בשנת 1979 ושממשיכה לפעול דרך המרכז הרפואי של אוניברסיטת מסצ'וסטס וה  Center for Mindfulness in Medicine, Health Care and Society.

ג'ון קבט זין מגדיר מיינדפולנס כתשומת לב מסויימת, בכוונה, ברגע הזה, ללא שיפוטיות.

התוכנית נוצרה בכדי לתת מענה לאנשים שהרפואה המערבית לא יכלה להועיל להם יותר – אנשים שהמחלות איתם התמודדו יצרו הרבה מתח בחייהם, ואנשים שהמתח בחייהם יצר או הכביד על מחלות קיימות.  אנשים עם כאב כרוני, מחלות סופניות, התקפי לב ועוד.  לאורך השנים מחקר התחיל (וממשיך) להראות שלקורס השפעה חיובית על מגוון של קשיים שאנו חווים לאורך החיים.  מחקרים מראים שקורס ה MBSR עזר לטיפול בפסוריאזיס, דיכאון, חרדה, התמכרויות, הפחתת מתחים, ועוד ועוד.

אבל לא צריך להיות חולה במחלה קשה בכדי למצוא עזרה בקורס.  החיים מזמנים לנו קשיים בצורות רבות – מתחים כלכליים, קשיים בעבודה, מחלות של בני משפחה או חברים, מלחמה, המצב הפוליטי ובכלל הקצב המהיר של החיים במאה ה 21.  ומעבר לזה, רובנו לא מיומנים בלקחת זמן לעצמנו ופשוט להיות, להיות בקשר ידידותי, סקרן וחומל עם עצמנו ועם החיים שלנו, לחוות את החיים שלנו עם כל העושר שהם מציעים.

הקורס מאפשר לנו דרך ללמוד לאמן את התודעה, אימון שמביא איתו רווחים רבים.  הקורס מאפשר ללמוד על הקשר בין הגוף לתודעה, גישה למשאבים הפנימיים שתומכים בהתמודדות יעילה, צמיחה וריפוי.  עם התרגול נתנת לנו האפשרות לעצור ולהיות בקשר עם החיים כפי שהם, להיות קשובים ונוכחים, להיות בקשר עמוק עם החיוניות של הרגע הזה.  ניתנת לנו האפשרות להתמודד טוב יותר עם לחצים, מתחים וקשיים שונים בחיינו, ללמוד את הדפוסים החוזרים ונשנים בחיינו ולשנותם אם נבחר.

הקורס

הקורס מורכב מ 8 מפגשים של שעתיים וחצי, ומפגש ארוך בין 6 שעות.  כל מפגש כולל תרגול, שיחה על התרגול ודיון.  תרגול ביתי הוא חלק מהותי מהקורס, ולאורך הקורס המשתתפים מתבקשים לתרגל בבית בעזרת קבצים ודפי עזר.  כל משתתף ומשתתפת מקבלים קבצי שמע לתרגול וחוברת עבודה.